NB! Dette er risikovurderinger fra 2012.
Se den nye vurderingene fra 2018 her: https://www.artsdatabanken.no/fremmedartslista2018
Phytophthora plurivora
Svartelistet
Svært høy risiko SE:4a,3dRisikovurdering
- a Forventet levetid
- Delkategori 4 Lengre enn 1000 år
- b1 Spredningshastighet
- Delkategori 3 Mer enn 10 km/år
- c Naturtypekolonisering
- Delkategori 2 Mer enn 5 %
- d Interaksjoner med truede arter/nøkkelarter
- Delkategori 3 Små effekter
- e Interaksjoner med øvrige arter
- Delkategori 2 Små effekter
- f Tilstandsendringer i truede eller sjeldne naturtyper
- Delkategori 1 Usannsynlig
- g Tilstandsendringer i øvrige naturtyper
- Delkategori 2 I opptil 5 %
- h Introgresjon
- Delkategori 1 Usannsynlig
- i Vert for parasitter eller patogener
- Delkategori 1 Usannsynlig
Invasjonspotensial
a Forventet levetid
Estimert nåværende bestandsstørrelse | 1000 |
---|---|
Basert på | Estimert |
Grunnlag for estimert nåværende bestandsstørrelse | |
Forventet levetid konklusjon | Mer enn 1000 år |
Grunnlag for forventet levetid | Arten er kommet for å bli i norsk natur |
b Spredning
b1 Spredningshastighet
- Kilometer pr år:
-
Grunnlag for estimert spredningshastighet:
ukjent
Økologisk effekt
f Tilstandsendringer i truede eller sjeldne naturtyper
- Observert i Norge
- Dokumentert i utlandet
-
Forekommer i følgende naturtyper
- Kalkrik bøkeskog
Kriteriedokumentasjon
Phytophthora plurivora er en skadegjører på røttene av flere slekter av lauvtre. I Norge er patogenet funnet på bøk og lønn. P. plurivora regnes som en alvorlig trussel for bøkeskogen i Europa. Det er sterk økning i antall smitta trær og det finnes ingen tiltak for å stoppe angrepene. Her i landet har bøk begrenset utbredelse, men patogenet har også andre vertplanter. Fra Tsjekkia meldes det om angrep på arter i slektene Rhododendron, Pieris og Vaccinium.
Det er vanskelig å estimere levetid for et nytt patogen. Vertplanteregisteret og utbredelse i flere klimasoner gir grunnlag for å anta en levetid på over 1000 år.
P. plurivora er funnet på Fagus sylvatica og Acer platanoides på konstruert fastmark og fastmarksskogsmark i fem fylker her i landet på. Patogenet har imidlertid flere vertplanter og regnes som en trussel for bøk- og eikeskoger i Europa. Det er angrep på flere løvtreslekter i Danmark og i Sverige er det store skader på bøk.
Patogenet er trolig importert med infisert plantemateriale og spres innenlands med planter over større avstander. Lokalt spres P. plurivora med vann. Derfor er det ikke mulig å angi hastighet i km/år.
- Først observert i Norge
- Stavanger - 2004
- Første observerte etablering i Norge
- Stavanger - 2004
- Naturlig opprinnelse
-
Påvist som patogen på Fagus sylvatica og Acer platanoides i Stavanger.
- Kom til Norge fra
-
- Ukjent
- Årsak til tilstedeværelse
-
- (d) Ukjent, men antropogen opprinnelse
- Reproduksjon
-
Har seksuell reproduksjon
Har aseksuell reproduksjon
Reproduktivt stadium observert, produserer levedyktige avkom
Spredningshistorikk i Norge
-
- Periode
- 2003 - 2012
- Fylkesforekomst
-
- Oslo og Akershus
- Vestfold
- Rogaland
- Hordaland
- Antall individer
- 1000
- Antall forekomster
- 100
Dokumentasjon for spredningshistorikk i Norge
Phytophthora plurivora finnes ikke i Norsk SoppDatabase og forekomsten er basert på belegg i Herb Bioforsk og isolater hos Bioforsk Plantehelse. Phytophthora plurivora er nylig funnet i Norge. Arten er nå påvist i fire fylker og videre spredning forventes med vann og vind lokalt og med plantemateriale over større avstander.
Dokumentasjon for spredningshistorikk i utlandet
Ukjent
Referanser
-
Publikasjoner
- Talgø. V., Herrero, M.L., Brurberg M. B., Stensvand, A. 2012. Alvorleg sjukdom funnen på bøk Bioforsk Tema 2012: 1-8
- Jung, T. 2011. Investigation of causal agents of the decline and dieback of mature beach trees (Fagus sylvatica L.) in Pildamsparken i Malmø.
- Talgø V, Herrero ML, Toppe B, Brurberg MB, Thurston R, Slørstad T, Stensvand A 2010. Phytophthora plurivora - ny skadegjerar på tre i Noreg Biforsk Fokus 5(2): 246-247
- Talgø V, Herrero ML, Brurberg MB, Stensvand A 2010. Phytophthora Alvorleg trugsmål mot buskar og tre i grøntanlegg og naturområde Bioforsk Tema 5 (20): 8
- Thinggaard, K 2009. Phytophthora - en ny og alvorlig trussel mot danske skove. Skoven 41: 478-481
-
Konstruert fastmark
-
Berg, ur og grunnjordsystemer
-
Utilsiktet introduksjon - Med planter
(Pågående)- Hyppighet
- Tallrike ganger pr. år
- Abundans
- 2 - 10
-
Utilsiktet spredning - Fra planteskoler
(Pågående)- Hyppighet
- Tallrike ganger pr. år
- Abundans
- 2 - 10